آموزش الگوسازی در 10روز

0 دیدگاه
ویدیو
3/5 - (1 امتیاز)

در دوره‌های خیاطی امروزی، آموزش الگوسازی علاقه‌مندان زیادی را به‌سوی خود جذب کرده است. آموزش تکنیک‌های الگوسازی لباس به شما این امکان را می‌دهد که الگوهای جداگانه و مناسب را برای هر بخش تهیه کرده و سپس آنها را به‌راحتی بر روی پارچه منتقل نمایید. برای افرادی که در تولیدی‌ها کار می‌کنند، این فرایند کمی آسان‌تر است، زیرا آنها دسترسی به الگوهای انبوه برای سایزهای استاندارد دارند و بر اساس آنها خیاطی می‌کنند. اما برای افرادی که در صنعت مزون دوزی فعالیت می‌کنند، لازم است که به‌صورت جداگانه برای هر طرح یک الگو ایجاد کنند.

یکی از نکات حیاتی در آموزش الگوسازی، اندازه‌گیری دقیق است. وقتی شما اندازه‌ها را به‌دقت روی پارچه منتقل می‌کنید، لباسی که دوخته می‌شود، اندازه‌ای مناسب‌تر و شکل بهتری خواهد داشت. در ادامه این مقاله به بررسی کامل آموزش الگوسازی و تمامی نکاتی که در این زمینه باید بدانید، پرداخته می‌شود.

آموزش الگوسازی چیست؟

قبل از اینکه به بررسی نکات آموزش الگوسازی بپردازیم، بد نیست نیم‌نگاهی به الگوسازی و اینکه اصلاً الگوسازی چیست، بیندازیم. در این خصوص باید گفت الگوسازی یک هنر است که به عبارتی دیگر، هنر تبدیل و شکل‌دهی به یک‌پارچه مسطح بر اساس منحنی‌های بدن انسان. آموزش الگوسازی در واقع یک پل ارتباطی بین طراحی و تولید است. یک طرح اولیه ساده را می‌توان به‌وسیله یک الگو که شکل اجزاء مختلف پوشاک را نشان می‌دهد و تفسیر می‌کند، به لباس تبدیل کرد. اما یک الگو صاف و مسطح است درحالی‌که بدن انسان دارای ارتفاع، عرض و عمق است.

در این چارچوب، تقریباً مانند یک استوانه است، مجموعه‌ای از منحنی‌ها و برآمدگی‌های ثانویه وجود دارد که الگوساز آنها را در نظر می‌گیرد. الگوساز، قطعات مسطح پارچه را به شکل سه‌بعدی و به نحوی به یکدیگر متصل می‌کند که باتوجه‌به برآمدگی‌های بدن سازگار باشند. معمولاً یک الگوساز الگو را بر اساس یک طرح اولیه مسطح اندازه‌گیری می‌کند و یا یک تصویر دوبعدی از آن را ایجاد می‌کند. الگوی پایه یا اصلی، مبنای طراحی و تطابق لباس با بدن است. در واقع، این یک الگوی ساده‌ای است که به نحوی با بدن هماهنگ و سازگار است که حرکت اعضای بدن به‌راحتی انجام شود.

روش‌های مختلف الگوسازی

به‌طورکلی، الگوسازی دارای سه روش متفاوت است که عبارت‌اند از :

  • طراحی الگوی اولیه
  • الگوسازی روی مانکن
  • الگوسازی روی کاغذ مسطح
  • طراحی الگوی اولیه

این شیوه شامل اندازه‌گیری‌های حاصل از سیستم‌های اندازه‌گیری یا اندازه‌گیری‌های دقیق بر روی یک فرد، لباس یا مانکن است. اندازه‌های قفسه سینه، کمر، ران و غیره و اندازه‌های فضای آزاد بر روی کاغذ علامت زده می‌شوند و با رسم خطوط بین این نقاط، الگو رسم می‌شود. این شیوه برای تهیه الگوهای مبنا و پایه یا طراحی الگوها استفاده می‌شود.

  • الگوسازی روی مانکن

این آموزش، آموزش طراحی الگوی لباس شامل پوشاندن یک‌تکه پارچه دوبعدی در اطراف مانکن و ایجاد یک الگوی پارچه‌ای سه‌بعدی است. این الگوی پارچه‌ای به کاغذ منتقل می‌شود تا به‌عنوان الگوی نهایی مورداستفاده قرار گیرد. برای دوخت یک لباس که پوشیدن آن و حرکات اعضای بدن راحت باشد، مقداری فضای آزاد نیز به الگو اضافه می‌شود. مزایای این شیوه این است که طراح می‌تواند قبل از برش‌کاری و دوخت، اثر کلی طراحی لباس را بر روی بدن ببیند. ناگفته نماند که این روش نسبت به الگوسازی مسطح نیازمند زمان و هزینه بیشتری است.

  • الگوسازی روی کاغذ مسطح

این روش شامل تهیه یک الگوی پایه‌ای متناسب با بدن فرد است که تحت عنوان اسلوپر (sloper) نیز شناخته و نقطه شروعی برای طراحی الگوی مسطح محسوب می‌شود. اسلوپر یک الگوی ساده است که تا حد کافی با بدن هماهنگ بوده و دارای فضای آزادی است که حرکت اعضای بدن به‌راحتی انجام شود.

مهم‌ترین مزیت شرکت در دوره‌های آموزش الگوسازی چیست؟

یادگیری مهارت‌های الگوسازی از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای خانم‌ها و آقایان یک فرصت گسترده در بازار کار ایجاد می‌کند. آقایان، علاوه بر آموزش خیاطی مردانه، می‌توانند به‌راحتی این مهارت را یاد بگیرند و در شرکت‌های پوشاک مردانه یا کارگاه‌های تولید لباس مردانه مشغول به کار شوند. همچنین، خانم‌ها نیز می‌توانند پس از یادگیری این مهارت، اقدام به دوخت مانتو، شلوار، یا حتی لباس‌های عروس کرده و کسب درآمد کنند. مهارت‌های افراد در این زمینه توجه مزون‌ها و کارگاه‌های لباس‌سازی کوچک و بزرگ را جلب کرده و علاوه بر کسب درآمد بالا، فرصت‌های شغلی فراوانی را در اختیارشان قرار می‌دهد.

بعد از پایان دوره آموزش الگوسازی چه چیزهایی یاد می‌گیریم؟

در این دوره آموزشی، شما به علاوة آشنایی با ابزار و وسایل ضروری مانند انواع چرخ، انواع قیچی برش، میز برش، انواع گیره، چیدمان الگو روی پارچه و آموزش نقاط موازنه در لباس با الگوسازی و برش مدل‌های موجود در ژورنال‌های معمولی و تخصصی آشنا می‌شوید و مهارت‌های ضروری را به دست می‌آورید.

هنرآموزان در این دوره با انتقال پنس‌ها، ادغام پنس‌ها، ایجاد یقه‌های فانتزی، طراحی آستین‌ها، دراپه‌ها، ایجاد گره‌ها و برش‌های مختلف برای انواع پیراهن، دامن، شلوار و حتی دوخت لباس‌های عروس آشنا می‌شوند و توانایی رفع ایرادات اندامی را نیز یاد می‌گیرند. شرکت در دوره‌های الگوسازی باعث می‌شود که افراد در زمینه خیاطی، مهارت‌های لازم برای برش انواع مدل‌ها را نیز به دست آورند.

بازار کار دوره الگوسازی

درآمد هنر الگوسازی بعد از اتمام دوره‌های آموزش الگوسازی چقدر است؟ آیا به درآمد دلخواهمان می‌رسیم؟ طراحان لباس و الگوسازان با درک نیازهای مشتریان و استفاده از دانش و هنری که دریافته‌اند، یک ایده ذهنی از لباس می‌سازند. پس از کشیدن طرح و با درنظرگرفتن نوع پارچه‌های مختلف که در اختیار دارند، پارچه مناسب برای ایده‌شان را انتخاب و با اطلاعاتی که از مولاژ الگوهای اصلی لباس‌ها دارند، الگوهای موردنیاز را ایجاد می‌کنند. سپس برای دوخت لباس، این الگوها را به خیاط یا کارگاه دوخت می‌سپارند.

صنعت مد از دیرباز یک حوزه حرفه‌ای پررونق و تأثیرگذار در جوامع مختلف بوده و امروزه حرفه طراحی لباس و الگوسازی به‌عنوان یکی از مشاغل ضروری در بسیاری از کشورها شناخته می‌شوند. بعد از اتمام دوره آموزش الگوسازی، شما می‌توانید در شرکت‌های طراحی، تولیدی و غیره مشغول به کار شوید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از آموزش الگوسازی و مهم‌ترین نکات این دوره آموزشی محبوب داشته باشیم. همان‌طور که مطالعه کردید، دوره‌های آموزشی الگوسازی علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است، چرا که به‌واسطه تکنیک‌هایی که در این دوره‌ها مطرح می‌شود، شما می‌توانید الگوهای جداگانه و مناسب را برای هر بخش تهیه کرده و سپس آنها را به‌راحتی بر روی پارچه منتقل کنید.

 اگر قصد شرکت در دوره‌های آموزشی الگوسازی را دارید، پیشنهاد ما به شما دوره‌های آموزشی آموزشگاه خسروی است. این آموزشگاه با برخورداری از تجربه چندین ساله در زمینه خیاطی، الگوسازی، طراحی لباس و…، دوره‌های آموزشی مختلفی را به همراه مدرک فنی حرفه‌ای برگزار می‌کند که می‌توانید بعد از گذراندن دوره مدنظر، به‌واسطه مدرک دریافتی در شرکت‌های تولیدی مختلف استخدام شوید.

لازم  به ذکر است ، مجموعه خسروی با آموزش دوره های مزون آماده خدمات به عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader